BAĞCILAR’DA DAVULLU ZURNALI KENTSEL DÖNÜŞÜM DEVAM EDİYOR

01.04.2014
Modern yaşam alanlarının hizmete sunulduğu Bağcılar ilçesinde 30 Mart Yerel Seçimleri’ne kısa bir süre kalmasına rağmen Kentsel Dönüşüm Projesi hız kesmeden devam ediyor. Mahalle sakinleri ile BAŞAK İnşaat'ın anlaşması sonucu Kemalpaşa Mahallesi 23.Sokak’ta bulunan 82 daireli 19 binanın yıkımı davul zurna eşliğinde gerçekleştirildi. Yıkımdan sonra 2450 m2’lik alanın 1500 m2’si yeşil almak kaydıyla otoparklı ve asansörlü 144 daire yapılacak.

BAĞCILARLILAR BELEDİYESİNE GÜVENİYOR

Kemalpaşa Mahallesi’ndeki yıkım alanında düzenlenen programda konuşan Bağcılar Kaymakamı Erdal Çakır yıllar önce basında ‘kanlı yıkım’, ‘yıkımda kavga çıktı’ gibi haberlere rastladıklarını hatırlatarak, “Bağcılar’daki yıkımlar ise davul ve zurna ile yapılıyor. Bunun bir sebebi sakinlerin binalarının yıkılması gerektiğini anlamış olması diğer sebebi de kentsel dönüşümü yapanlara duyulan itimattır. Proje, Bağcılar Belediyemiz halkımıza güven verdiği için davul zurna eşliğinde yürüyor.” diye konuştu.

LAF DEĞİL İŞ ÜRETİYORUZ

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da, ilçenin her geçen gün farklı bir güzelliğe ev sahipliği yaptığını ifade etti. ‘Laf değil iş üretiyoruz’ diyen Başkan Çağırıcı, yıkımı yapılacak binaların yerine yapılacak projenin maketini göstererek şunları söyledi:

“İşte yıkımını yaptığımız alandaki projenin görseli bu. Bu alanın yüzde 25’ine bina yüzde 75’ine de yeşil alan ve yaşam alanı yapılıyor. Bizim ifade etmeye çalıştığımız kentsel dönüşüm bu. Amaç eski binanın yerine yenisini yapmak değil, sosyal mekanlarıyla şehri yeniden inşa etmektir.”

Bağcılar’da yeni yaşam alanlarını hizmete sunduklarını ifade eden Çağırıcı, “İlçemizde artık okullarımız, dershanelerimiz ve güzel prestij caddelerimiz var.” dedi. 37 yıldır Bağcılar’da oturduğunu ve sekiz yıl Kurucu Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık’ın Başkan Yardımcılığı görevini yürüttüğünü yedi yıl da Başkan olarak görev yaptığını ifade eden Çağırıcı, yoğun şekilde çalıştıklarını söyledi. Çağırıcı, “Hizmet vermeye sizin de desteğinizle heyecanla devam ediyoruz. Heyecanım arttıkça uykumdan kısıyorum.” dedi. İlçede artık proje kapsamında camileri, Cemevi’ni ve okulları yenilediklerini anlatan Çağırıcı, “Bağcılar’da Kentsel Dönüşüm Projesi’ne destek yüzde 85’e çıktı. İlçemizde 70-80 bin lira olan daireler Proje kapsamında yenilenince 350 bin lira ediyor. Her zaman diyorum, dönüşümdeki rant Bağcılarlılara gidiyor.” dedi.

Bağcılar AK Parti İlçe Başkanı İsmet Öztürk de davul zurna eşliğinde yıkım yapılmasına dikkat çekerek, “Proje, Bağcılar’da tam mutabakatla herkesin rızasıyla devam ediyor. Bulunduğumuz bölgenin deprem riski taşıması sebebiyle binalarımızın dönüştürülmesi gerekiyor.” dedi. Törende Kemalpaşa Mahallesi 23.Sokak’ta bulunan 82 daireli 19 binanın yıkımı davul zurna eşliğinde gerçekleştirildi. Yıkımı gerçekleştirilen binaların yerine 2450 m2’lik alanda 1500 m2’si yeşil almak kaydıyla otoparklı ve asansörlü 144 daire inşa edilecek.

BAŞBAKAN ERDOĞAN BAŞLATTI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 Ekim 2012 tarihinde 35 ilde aynı anda başlattığı ve yaklaşık 7 milyon binanın elden geçeceği kentsel dönüşüm hamlesi çerçevesinde Bağcılar’da da ara vermeksizin devam ediyor. Proje kapsamında 1999 depreminden önce yapılan dayanıksız konutların yerine daha sağlam asansörlü ve otoparklı konutlar inşa ediliyor. Riskli altı bölgenin kentsel dönüşüm alanı olarak belirlendiği Bağcılar’da Kirazlı Mahallesi’ndeki depreme dayanıksız üç blok bulunan Yuvam Sitesi ile Mahmutbey’deki  altı adet binanın yıkımı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla 18 Ocak 2014 tarihinde gerçekleştirilmişti.